Swędzenie skóry

Podrażniona, swędząca skóra znacznie obniża komfort codziennego życia. Gdy mocno swędzi, trudno jest się nie podrapać – a tym samym dodatkowo pogarszamy i tak już kiepski stan skóry. Przyczyn swędzenia skóry może być sporo – warto je namierzyć, gdyż dopiero wtedy można skutecznie wyeliminować tę przykrą dolegliwość.

Jednym z najczęstszych powodów swędzenia skóry są alergie. Osoby uczulone na różnego rodzaju produkty mogą reagować silnym świądem po ich spożyciu czy kontakcie z nimi. Bardzo często objawem alergii jest wysypka czy pokrzywka, czyli nieestetyczne zmiany na skórze, które dodatkowo mocno swędzą i zmuszają do drapania się. Swędzenie skóry w przebiegu alergii można zniwelować przede wszystkim poprzez unikanie kontaktu z substancjami uczulającymi.

Inną chorobą, która również powoduje mocne swędzenie skóry, jest grzybica. Skóra nie tylko swędzi, ale również staje się zmieniona chorobowo. Może przyjmować inny odcień oraz nieprzyjemnie pachnieć. W tym przypadku konieczne jest leczenie u specjalisty i przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Leczenie się na własną rękę przypadkowymi preparatami może przynieść więcej szkód niż korzyści. Swędzenie skóry występuje również w zakażeniu świerzbem, u osób chorych na cukrzycę, a także w dolegliwościach ze strony wątroby.

Zawsze warto przede wszystkim leczyć chorobę, której jednym z objawów jest świąd. Podczas leczenia dobrze jest również stosować preparaty, które złagodzą uciążliwe swędzenie. Bardzo ważne jest dobre nawilżenie i natłuszczenie skóry, która stanie się dzięki temu bardziej odporna na podrażnienia i mniej narażona na działanie czynników drażniących. Aby zniwelować swędzenie skóry warto też nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin oraz brać chłodne prysznice – zbyt ciepła woda może nasilać swędzenie.