Swędzenie skóry

Podrażniona, swędząca skóra znacznie obniża komfort codziennego życia. Gdy mocno swędzi, trudno jest się nie podrapać – a tym samym dodatkowo pogarszamy i tak już kiepski stan skóry. Przyczyn swędzenia skóry może być sporo – warto je namierzyć, gdyż dopiero wtedy można skutecznie wyeliminować tę przykrą dolegliwość.

Dlaczego skora swędzi?

Jednym z najczęstszych powodów swędzenia skóry są alergie. Osoby uczulone na różnego rodzaju produkty mogą reagować silnym świądem po ich spożyciu czy kontakcie z nimi. Bardzo często objawem alergii jest wysypka czy pokrzywka, czyli nieestetyczne zmiany na skórze, które dodatkowo mocno swędzą i zmuszają do drapania się. Swędzenie skóry w przebiegu alergii można zniwelować przede wszystkim poprzez unikanie kontaktu z substancjami uczulającymi.

Grzybica skóry

Inną chorobą, która również powoduje mocne swędzenie skóry, jest grzybica. Skóra nie tylko swędzi, ale również staje się zmieniona chorobowo. Może przyjmować inny odcień oraz nieprzyjemnie pachnieć. W tym przypadku konieczne jest leczenie u specjalisty i przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Leczenie się na własną rękę przypadkowymi preparatami może przynieść więcej szkód niż korzyści. Swędzenie skóry występuje również w zakażeniu świerzbem, u osób chorych na cukrzycę, a także w dolegliwościach ze strony wątroby.

Jak leczyć świąd skóry?

Zawsze warto przede wszystkim leczyć chorobę, której jednym z objawów jest świąd. Podczas leczenia dobrze jest również stosować preparaty, które złagodzą uciążliwe swędzenie. Bardzo ważne jest dobre nawilżenie i natłuszczenie skóry, która stanie się dzięki temu bardziej odporna na podrażnienia i mniej narażona na działanie czynników drażniących. Aby zniwelować swędzenie skóry warto też nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin oraz brać chłodne prysznice – zbyt ciepła woda może nasilać swędzenie.