Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej gitary?

Pierwsza gitara to bardzo ważny wybór w kontekście późniejszej kariery muzycznej. Odpowiedni sprzęt wpłynie na graną muzykę lub osiągane postępy. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka możliwości. Czym różnią się poszczególne typy gitar i jaką wybrać na początek?

Rodzaje gitar

Sklep z gitarami to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając się tam, można zwrócić uwagę na bardzo szeroki wybór różnego rodzaju sprzętu muzycznego. Najpopularniejszym podziałem są gitary:

 

  • elektryczne;
  • akustyczne;
  • klasyczne.

Pomimo tego, że gitary elektryczne mogą wydawać się najbardziej atrakcyjne, niekoniecznie są dobrym pomysłem na początku drogi gitarzysty. Posiadają twarde, metalowe struny, które nie ułatwią przyzwyczajenia się palców do nacisku. Początkujący powinni zastanowić się nad wyborem gitary akustycznej lub klasycznej.

Zamontowane w gitarze klasycznej struny nylonowe umożliwiają łatwiejszy ucisk, co pomaga w wykonywaniu ćwiczeń. Dodatkowo posiada szeroki gryf, który ułatwi odpowiednie chwytanie akordów. Gitara akustyczna posiada nieco węższy gryf i metalowe struny. Doskonale sprawdzi się więc jako instrument na późniejszym etapie grania.

Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Gitary posiadają różne rozmiary. Warto dopasować ją do swojej postury. Grając na gitarze w sklepie, warto wybrać taką, która będzie najwygodniejsza. Ważne jest także, aby struny było ustawione jak najbliżej gryfu. Spowoduje to łatwiejszą grę. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie trzymanie stroju. Pomóc w tym może zakup stroika, który pokaże jak nastroić gitarę. Akcesoria tego typu można kupić w sklepie muzycznym.

Pierwsza gitara zazwyczaj nie jest najwyższej jakości, jednak nie warto kupować najtańszych modeli. Może to grozić brakiem strojenia, wysoką akcją strun czy złą jakością dźwięku. Spowoduje to, że nauka gry stanie się udręką.

Szukając gitary do rozpoczęcia przygody z muzyką, warto uwzględnić wymienione cechy. Miejscem, które z pewnością pomoże dobrać odpowiedni model, jest sklep z gitarami.